CEO Nasıl Olunur

Yukarıdaki soruları soran her birey öncelikli olarak şu soruları da sorarak başlamaktadır:

Son günlerde CEO’luk konusunda kariyer yapmak isteyenlerin sayısının her geçen gün artması ile birlikte CEO olmak için neler yapılmalı, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı, CEO nasıl olunur gibi sorular sürekli karşımıza çıkarmaktadır.

Yukarıdaki soruları soran her birey öncelikli olarak şu soruları da sorarak başlamaktadır: “CEO ne demek? CEO Türkçesi nedir? CEO nedir? CEO maaşları ne kadar? CEO olmak için ne yapmak lazım? CEO nasıl olunur? CEO’lar hangi okullardan mezun oldular?  

İşte bu ve bunun gibi çok sayıda soru artık günlük hayatın birer parçası olmuş durumda. Günümüzde en çok sorulan sorular arasına giren yukarıdaki sorular iyiden iyiye artık hayatımıza girdi artık.

CEO nasıl olunur sorusu karşısında öncelikli olarak CEO olmak için iyi bir eğitim ve insani ilişkiler ve ticari kabiliyet öne çıkmaktadır. İyi bir eğitim ve iyi bir geçmiş performans dolu iş hayatı ile özgeçmiş ve özgelecek toplamının yansıması olarak kaşımıza çıkmaktadır.

Bu eğitim sürecinin nasıl geçtiği ve neler yaşandığı ile nasıl bir kariyerin varlığına dair burada açıklamalar yapılmayacak olmaması ile birlikte, fikir vermesi açısından Türkiye’de bazı önemli şirketlerin başında CEO’luk görevi yapmış/yapan CEO’lar’dan bazılarının mezun olduklara değinmek okuyucular açısından CEO nasıl olunur sorusuna belirli bir ölçüde cevap vermiş olacaktır.

Aşağıdaki listeden de anlaşılacağı gibi CEO olmak için iyi bir eğitim ve insani ilişkiler ve ticari kabiliyetin öne çıktığı gözükmektedir:

TURKCELL CEO’su Kaan Terzioğlu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Soner Canko, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

KOÇTAŞ CEO’su Alp Önder Özpamukçu, İstanbul Üniversitesi Hukuk

TEPE İNŞAAT CEO’su Atilla Kemal OĞUZ ,Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat

TEKFEN CEO’su Levent Kafkaslı, İstanbul Teknik Üniversiteşi İnşaat

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

FORD OTOSAN CEO’su Haydar Yenigün, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine

Markafoni’nin Kurucu Ortağı ve Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, Münster Üniversitesi İşletme Fakültesi

KOÇ HOLDİNG CEO’su Turgay Durak, Northwestern Uni. Makine

SABANCI HOLDİNG CEO’su Zafer Kurtul, İstanbul Üniversitesi İşletme

ECZACIBAŞI HOLDİNG CEO’su Erdal Karamercan, Boğaziçi Üniversitesi Kimya

THY CEO’su Temel Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği

TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran, Ankara Üniversitesi Makine Mühendisliği

VODAFONE CEO’su Gökhan Öğüt,  Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

COCO COLA CEO’su Burak Başarır, ODTÜ İşletme

BOYNER CEO’su Deran Taşkıran, ODTÜ Ekonomi

TOYOTA CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Çukurova Üniversitesi İşletme

BORUSAN OTO CEO’su Eşref Biryıldız, Marmara Üniversitesi İşletme

DOĞUŞ OTO CEO’su Ali Bilaloğlu, Berlin Teknik

CARREFOUR CEO’su Mehmet Nane, Boğaziçi Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler

Kibar Holding Ali Kibar, Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi

Inveon Bilgi Teknolojileri’nin ve Inventures Yomi Kastro, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

AVEA CEO’su Erkan Akdemir, Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunudur.

İngilizce karşılığı Chief Executive Officer’ın başharflerinin birleşmesi ile CEO kavramının günlük hayatımıza girdiğine yukarıda değinmiştik. Türkçe karşılığı İcra Kurulu Başkanı olan CEO, bir şirket veya örgütlenmedeki yönetim şemasındaki en üste seviyedeki tepe yöneticidir aslında. Yani icra kurulunun başındaki kişidir CEO!..

Her kurumsal yapıdaki en üst seviyedeki kişi CEO anlamını taşımasına rağmen Türkiye’de CEO’luk kavramı daha çok üst düzey kurumsal ve ekonomik olarak daha ileri sevideki holding veya şirketlerin yöneticisi olarak algılanmaktadır. Arkadaşlar arasında: “Artık CEO oldu!..” şeklindeki takılmalar aslında sınıf atlama imasını içeriri. CEO’nun en belirgin özelliği nedir diye bir soru karşımıza çıktığında bir nevi elit, üst düzey farklı bir sınıf algılaması şeklindedir!..

Bir kişinin CEO olması ile birlikte artık yeni sorular kaşımıza çıkar. Bunlardan bazıları;  CEO’nun görevleri nedir? CEO’lar ne iş yapar? CEO nasıl oldu? CEO olmak için hangi bölümü bitirdi? gibi sorular, sektöründe kariyer yapmak isteyen kişilerin hep cevaplarını aradıkları en öncelikli sorular olmuştur.

CEO’nun görevleri nedir? CEO’lar ne iş yapar? sorusuna verilecek en iyi temel cevap; CEO’nun en temel varlık sebebi, şirket politikası oluşturmak, şirket politikasını yürütmek ve uygulamak ile şirketin tepeden tırnağa tüm stratejilerini belirlemektir şeklinde olacaktır.

CEO nasıl olunur, CEO’nun görevleri nedir sorusundan sonra hiç kuşkusuz merak edilen bir diğer en önemli soru CEO maaşları nedir sorusudur.

CEO‘lar geçekten iyi kazanıyorlar mı sorusuna Page Group Genel Müdürü Hugo Campo’un, “Page Executive” bölümlerindeki CEO görüşmelerine dayalı olarak yaptıkları araştırmaların sonuçlarını aktarırken  yaptığı şu açıklaması, herhalde bu sorunun cevabına da ışık tutması açısından önemli bir veri olacaktır:  “Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketinin CEO’ları yıllık 1 milyon TL ile 1,5 milyon TL arasında maaş alabiliyor.
 İş dünyası geneline baktığımızda ise şirket CEO’ları yıllık ortalama net 690 bin TL kazanıyor”