İstanbul’un Manevi Fatihi Akşemseddin Dualarla Anıldı

Toplantıda şehir tarihçisi ve yazar Abdulkerim Erdoğan ve Bartın Üniversitesi Temel İslamiİlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Ali Yıldız Anadolu tasavvufunun öncüleri Hacı Bayram Veli ve öğrencisi Akşemseddin Hazretleri’nin derin irfanları hakkında bilgi verdi

Göynük, İstanbul’un fethinin 564’üncü yıldönümünde ‘30’uncu Akşemseddin Hazretleri Anma Etkinlikleri’ne ev sahipliği yaptı. Fatih Sultan Mehmet’in hocası, ‘İstanbul’un Manevi Fatihi’ Akşemseddin Hazretleri, Göynük’te yoğun katılımla düzenlenen etkinlikte dualarla anıldı.

Göynük Belediye Başkanı ve İPEKBİR Başkanı Kemal Kazan, “Anadolu’nun ilim ve irfan zenginliğini gelecek kuşaklara aktarmak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz anma günümüze katılım her geçen yıl artıyor. Akşemseddin Hazretleri, Diyar-ı Akşemseddin olarak da bilinen Göynük’ün manevi mimarıdır. 11 Ayın Sultanı Ramazan’a günler kala Göynük’ten yükselen bu ilim ve irfan ışığının tüm İslam alemini aydınlatmasını diliyorum” diye konuştu.

Akşemseddin Hazretleri Vakfı’nın ve Göynük Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bolu Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ‘Akşemseddin Hazretlerini Anma Günü’ etkinliklerinin 30’uncusu 21 Mayıs Pazar günü gerçekleştirildi. Göynük Belediye Başkanı ve İPEKBİR Başkanı Kemal Kazan’ın AK Parti Kongresi’nden dolayı katılamadığı etkinliğe, Göynük Belediye Başkan Yardımcısı Günay Can ve Akşemseddin Hazretleri Vakfı 2. Başkanı Mehmet Akmeşe ev sahipliği yaptı. Bolu Valisi Aydın Baruş ve Göynük Kaymakam Vekili Efecan Şahin’in, yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda vatandaş katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Takımı eşliğinde protokol üyeleri ve vatandaşların ilçe girişinden Belediye Meydanı’na kadar yürüyüşüyle başlayan etkinlikte ilk olarak Ömer Sekkini Hazretleri’nin ve Akşemseddin Hazretleri’nin türbeleri ziyaret edilerek dualar edildi. Anma törenleri Gazi Süleyman Paşa Camii’nde okutulan Mevlidin ardından geleneksel et ve pilav ikramı ile devam etti.

‘HACI BAYRAM-I VELİ’NİN İZİNDE: GÖYNÜK

Her yıl İstanbul’un fetih kutlamalarından bir hafta önce Göynük’te düzenlenen etkinliklerde bu yıl Akşemseddin Hazretleri, hocası Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri ile birlikte anıldı. Hafta sonu düzenlenen anma etkinliklerin diğer adresi ise Göynük Belediyesi Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Hacı Bayram-ı Veli’nin İzinde: Göynük’ konulu sohbet toplantısı oldu. Göynük Belediyesi, Kalem Eğitim Kültür Akademi Derneği, Hisar Hacı Bayram Veli İslam Araştırmaları Merkezi ve Hacı Bayram Veli Yardımlaşma Derneği (HAY-DER) tarafından düzenlenen toplantıya Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, İlçe Müftüsü Mehmet Şahin, Göynük Belediye Başkan Yardımcısı Günay Can ve Göynüklüler katıldı. Toplantıda şehir tarihçisi ve yazar Abdulkerim Erdoğan ve Bartın Üniversitesi Temel İslamiİlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Ali Yıldız Anadolu tasavvufunun öncüleri Hacı Bayram Veli ve öğrencisi Akşemseddin Hazretleri’nin derin irfanlarıhakkında bilgi verdi. Anadolu’nun İslamlaşma evresinin tamamlanmasında tasavvuf felsefesinin öncü rolü hakkındaki konuşmaların ardından sanatçı Necip Karakaya Tasavvuf Müziği konseri katılımcılara huzur dolu anlar yaşattı.

“GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ KURUYORUZ”

Sohbet toplantısının açılışında konuşan Göynük Belediye Başkanı ve İPEKBİR Başkanı Kemal Kazan Göynük’ün Anadolu’nun önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu yıl 30’uncusunu düzenlediğimiz ve her yıl önceki yıllara göre daha geniş katılımla gerçekleşen ‘Akşemseddin Hazretleri’ni Anma Etkinlikleri’ tüm Göynük halkı için büyük önem taşıyor. Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin müridi, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin Hazretleri’nin bilgeliğini anlamak ve anlatmak için geçmişten geleceğe bir köprü kuruyoruz. Göynük halkının misafirperverliğinde gerçekleştirilen anma etkinliklerimiz, İslam’ın sevgi, hoşgörü ve barış dini olduğunu Anadolu-İslam coğrafyasının yetiştirdiği en önemli bilim ve inanç önderlerinden Akşemseddin Hazretleri’nin felsefesi ışığında tüm dünyaya göstermesi bakımından önemli.

Bizi biz yapan, değerlerimize, tarihimize, kültürümüze sahip çıkmayı ve gelecek nesillere aktarmayı en büyük vazifemiz olarak görüyoruz. Asırlardır canlılığını koruyan geleneklerimizi, dini ve kültürel değerlerimizi yaşatmak, tanıtmak, genç nesilleri bu ilim ve irfan ışığı ile yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yakın zamanda restorasyon çalışmalarını tamamladığımız Akşemseddin Hazretleri Türbesi, bugün Göynük’ün en fazla ziyaret edilen manevi hazinelerinden. Halkımız ve Akşemseddin Hazretleri Vakfı’nın da desteği ile büyük İslam alimi Akşemseddin’in tasavvufun yanı sıra matematik, astronomi, tıp ve eczacılık alanlarındaki mirasını da genç nesillerle buluşturmayı istiyoruz. 11 Ayın Sultanı Ramazan’a günler kala Göynük’ten yükselen bu ilim ve irfan ışığının tüm İslam alemini aydınlatmasını diliyoruz.”

AKŞEMSEDDİN KİMDİR?

1389 yılında Şam’da dünyaya gelen Türk-İslam alimi Akşemseddin, Anadolu’ya gelerek Hacı Bayram Veli’nin dergahında tasavvuf eğitimi aldı. İyi bir hekim ve matematikçi olarak da ün salan Akşemseddin, Padişah I. Murat tarafından oğlu II. Mehmet’e hocalık yapmak ile görevlendirildi. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un Fethi sırasında orduya moral desteği sağlayan Akşemseddin Hazretleri’ne hürmetini, onu ‘İstanbul’un Manevi Fatihi’ olarak anarak gösterdi. Fethin ardından Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran Akşemseddin, 1459 yılında Göynük’te vefat etti.