KAGİDER’in Dikkat Çeken Birleşmiş Milletler Ziyaretleri

“Geleceğin Kadın Liderleri” projesiyle ilgili detayları, KAGİDER’in 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası çalışma ve etkinliklerle ilgili bilgileri paylaştık.

Birleşmiş Milletler 61’inci Kadının Statüsü Komisyonu toplantıları bu yıl “Değişen İş Düzeninde Kadınların Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi” ana teması ile gerçekleştirildi. Çalışmalarda kadınlar ve kız çocukları açısından Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri uygulanmasında elde edilen başarılar ve yaşanan zorlukların ele alındığı oturumlar düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi Özel Danışmanlık statüsü bulunan KAGİDER, 2011 yılından bu yana her yıl Birleşmiş Milletler nezdinde düzenlenen toplantılara katılıyor ve o senenin ana teması paralelinde Türkiye’den İyi Uygulama Örneği olarak başarılı bir projesini sunuyor. 61.’inci Kadının Statüsü Komisyonu toplantıları kapsamında oturumlara katılmak, çeşitli temaslarda bulunmak ve BM’de “Geleceğin Kadın Liderleri” projemizi sunmak üzere 11-18 Mart 2017 tarihleri arasında kalabalık bir KAGİDER Heyeti olarak New York’taydık.

13 Mart 2017- New York Başkonsolosu Sayın Ertan Yalçın’ı makamında ziyaret ettik. 61.’inci Kadının Statüsü Komisyonu Toplantıları kapsamında sunacağımız “Geleceğin Kadın Liderleri” projesiyle ilgili detayları, KAGİDER’in 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası çalışma ve etkinliklerle ilgili bilgileri paylaştık.

13 Mart 2017- Türk Filantropi Vakfı ve KAGİDER işbirliğinde Burcu Mirza evsahipliğinde “Strategic Conversation and Networking Luncheon” konulu interaktif bir etkinlik gerçekleştirildi. KAGİDER Başkanı olarak Türkiye’de kadının durumu ile ilgili istatistikleri katılımcılarla paylaşıp KAGİDER’in misyonu ve vizyonu doğrultusunda yaptığımız projeler ile ilgili bilgileri de aktardım. KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Servisîmin Cömert Birced de Türkiye’deki genç kadın istihdamı istatistikleri ışığında Geleceğin Kadın Liderleri projesinin; genç kadınlar, aileleri, çevreleri ve Türkiye açısından önemine vurgu yapan bir konuşma yaptı.

Etkinlikte Türk Filantropi Vakfı kurucusu Sayın Özlenen Kalav Filantropi’nin önemi ve Türk Filantropi Vakfı’nın çalışma sistemini, Amerika’da yaptıkları projeleri, çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Amerika’da “Implementing Word of Mounth Marketing: Online Stratejies to Identify Influencers” isimli kitabı yayınlanan, STK’lara ve Fortune 500 içerisindeki şirketlere pazarlama ve iletişim stratejileri geliştiren İdil Çakım sanal gerçeklik ile ilgili bir konuşma yaptı. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin sanal gerçeklik konusuna daha fazla ilgili olduğunun gözlemlendiği ve gelecek yıllarda hem iş hem de günlük hayat için gerçekleşecek değişime büyük etkisi olacak bu önemli teknolojinin kadınlar tarafından da benimsenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Günümüzde teknoloji sayesinde imkanların sonsuz olduğu ve bu sonsuz imkanlardan kadınların daha fazla yararlanması gerektiğini de belirtti.

Amerika’daki ilk 500 avukattan biri olan ve yine Amerika’nın ilk 100 avukatlık firmasından birinin ortağı olan Mehtap Cevher Conti Amerika’da kadın avukatların durumu ile ilgili bilgiler verdi. Kadın ve erkek avukatların üniversiteden mezun olma oranının %50- 50 olduğu ancak işe alımdan sonra kadınların yükselerek kardan pay alma oranının düşük yani %18 olduğunu belirtti. 1.’inci ve 2.’inci senelerinde kadın ve erkek için eşit performansa eşit ücret ve destek veriliyor ancak seneler geçtikçe erkeklere sağlanan olanaklar kadınlara sağlanmıyor dedi. Buna ek olarak Amerika’da Yapay Zeka konusunun şuan trend olduğunu ve bir çok hukuk şirketinde kullanıldığı bilgisini aktardı. Yapay zeka sayesinde 10 avukatının yapacağı inceleme işini 2 avukatın harcayacağı güce getirdiklerini belirtti.

JP Morgan’s Corporate &Investment Bank’da Yetkili Müdür olarak çalışan Günay Aksoy, ilham veren hayat hikayesini ve bu hikaye sonucunda oluşturup, hayata geçirdiği Educ∞ İngilizce eğitim programını anlattı. 12 yaşında bir kız çocuğuyken okulda İngilizce dersine olan ilgilisi ve bu ilgi neticesindeki başarı nedeniyle öğretmenim bir gün Amerika’da bir yaz okulu programı öneriyor. Ailesi ve akrabaları yaşından dolayı bu programa gitmesini desteklemiyor ve abisini gönderiyorlar. Cinsiyet eşitsizliğiyle ilk olarak 12 yaşında karşılaştığını belirten Aksoy, bu olayın hayatındaki bakış açısını değiştirdiğini, o günden bu yana çok çalıştığını, çok başarılı bir akademik hayatı olduğunu; ardından finans alanında başarılı bir kariyere imza attığını belirtti. Kendi hikayesinden ilham alarak genç kadınları erken yaştan dezavantaja düşürecek doğal önyargılarla savaşmaya devam etmek için Educ∞ programını hayata geçirdiğini belirtti. Program Türkiye’de ekonomik zorluklar yaşayan genç kadınların New York’ta dil eğitimi almasını sağlıyor.

13 Mart 2017- KAGİDER heyeti olarak Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Sayın Feridun Sinirlioğlu’nu makamında ziyaret ettik. 61.’inci Kadının Statüsü Komisyonu Toplantıları kapsamında sunacağımız “Geleceğin Kadın Liderleri” projesiyle ilgili detayları, KAGİDER’in 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası çalışma ve etkinliklerle ilgili bilgileri paylaştık.

13 Mart 2017- KAGİDER heyeti olarak Birleşmiş Milletler ana binasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen İş ve Yaşam Dengesi: İzin ve Çalışma Modellerinin Yeniden Yapılandırılması konulu Türkiye resmi oturumuna katıldık. Oturumda dünyada ekonomik ve sosyal olarak köklü değişiklikler olduğu ve bu değişikliklerin çalışma hayatına yansıdığı T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu noktada hem aileyi hem kadının statüsünü arttırmayı misyon edinerek çalıştığı vurgulandı.

14 Mart 2017- T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sayın Feridun Sinirlioğlu ile biraraya geldik. 61.’inci Kadının Statüsü Komisyonu Toplantıları kapsamında sunacağımız “Geleceğin Kadın Liderleri” projesiyle ilgili detayları, KAGİDER’in 1 yıl içerisinde gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası çalışma ve etkinliklerle ilgili bilgileri paylaştık.

15 Mart 2017- KAGİDER heyeti olarak Women’s Empowerment Principles’ın yıllık toplantısına katıldık. Toplantının ana teması “Sayılabilir Başarı, Kadınlara ve Genç Kadınlara Yatırım Yapılması”ydı. Bu ana tema çerçevesinde iyi uygulama örneklerini dinledik. Tüm dünyadan kadınların ekonomik güçlenmesi ile ilgili fikir önderlerinin katıldığı Forum’da sahneye çıkan konuşmacıların konuşmalarında derneğimizden bahsetmelerinden büyük gurur duyduk. Katılımcı olarak yer aldığımız etkinlikte söz alarak KAGİDER’in başarılı çalışmalarından da örnek verdik, ve WEPs sözcüsü sevgili Nur Ger de forum konuşmacıları arasındaydı.

16 Mart 2017- 61.’inci Kadının Statüsü Komisyonu toplantıları kapsamında The Marmara Park Hotel ev sahipliğinde düzenlediğimiz basın toplantısında Sanofi Türkiye temsilcileri ile birlikte basına Geleceğin Kadın Liderleri projesi hakkında bilgi verdik.

16 Mart 2017- UN Women New York ve KAGİDER işbirliğinde, kadın sanatçıların eserlerinin sergilendiği Pen+Brush sanat galerisi evsahipliğinde düzenlenen “Connecting to Continents” adlı panelde Servisîmin Cömert Birced ile konuşmacı olarak yer aldık. 100’e yakın katılımcının yer aldığı etkinlikte Türkiye ve ABD’de kadın girişimcilerin durumu konusu konuşuldu. Buna ek olarak kadın girişimcilerin kendi girişimcilik hikayelerini dinledik. Teknolojinin bireyleri bilgiye hızla eriştirdiğini, kadın girişimcilerin bilinirliklerini arttırmak için özellikle sosyal medya kanallarını aktif kullanmaları gerektiği vurgulandı.

17 Mart 2017- Türkiye Kadın Girişimciler Derneği olarak 61.’inci Kadının Statüsü Komisyonu Toplantıları kapsamında bu yıl iyi uygulama örneği olarak “Geleceğin Kadın Liderleri” projemizi dünyaya sunduk. ONE United Nations Plaza’da gerçekleştirdiğimiz panele farklı ülkelerden 60’ın üzerinde temsilci katıldı. KAGİDER Paneli 2 farklı oturumdan oluştu. UN Women Ekonomik Güçlenme Birimi Başkanı Meg Jones’un ana tema konuşmasıyla başlayan etkinlikte kadınların ekonomiye katılımının önemini vurgulayan Jones KAGİDER’in çalışmalarını yakından takip ettiğini ve her zaman iş birliği içerisinde olmak istediklerini belirtti. Açılış konuşmalarını Geleceğin Kadın Liderleri projesinin kurumsal destekçisi Sanofi Türkiye’den İnsan Kaynakları Direktörü Türkan Özcan ile birlikte yaptık. Açılış konuşmalarının ardından başlayan 1. Panelde KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi ve Gençlik Strateji Grubu Sorumlusu Servisîmin Cömert Birced Geleceğin Kadın Liderleri projesinin detaylarını katılımcılarla paylaştı. KAGİDER Üyesi ve Geleceğin Kadın Liderleri projesinin 2010 ve 2011 yıllarında liderliğini yürütmüş olan gönüllü üyemiz ve projenin eğitmenlerinden Gülin Yücel, GKL projesinin Birleşmiş Milletler kalkınma planını destekler nitelikte olduğunu vurgulayan sunumunu gerçekleştirdi. KAGİDER Üyesi ve Geleceğin Kadın Liderleri projesinin gönüllü eğitmenlerinden Seçil Şendağ hem gönüllü eğitmen olma duygusunu hem de proje kapsamında tanıştığı GKL mezunu Sara Demirel ile birlikte yaşadığı deneyimi katılımcılarla paylaştı. 2. Panelde ise Sanofi Türkiye İletişim Koordinatörü ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri Yöneticisi Dilara Fırat genç bir kadın olarak Sanofi Türkiye tarafından bu projede olması noktasında kendi deneyimlerini aktardı. Geleceğin Kadın Liderleri mezunları; Selin Taftaf (2016), Begüm Öder (2010) Meltem Karaarslan (2010) proje öncesi, sırası ve sonrasında yaşadıklarını, kariyer gelişimlerine ve aldıkları kararlarda Geleceğin Kadın Liderleri projesinin etkinlerini paylaştılar. Yedinci senesinde BM’de sunarak tüm katılımcıları etkileyen GKL projemize 7 yıldır destek veren, beyniyle, zamanıyla, ruhuyla katkıda bulunan tüm GKL proje ekibine gönülden teşekkür ederiz.

17 Mart 2017- ABD’de iş dünyasına yönelik İngilizce olarak yayınlanan TurkOfAmerica (TOA)dergisi, ABD’nin 40 yaş altı en etkili 40 gencini seçti. TOA Danışmanlık firması tarafından Times Meydanı’ndaki Marriott Marquis Hotel’de düzenlenen, ana sponsorluklarını Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) ile New York merkezli Turkish Philantropy Vakfı’nın üstlendiği gecede kendi alanlarında başarılarını kanıtlayan gençlere ödülleri verildi. KAGİDER heyeti olarak ödül gecesine katıldık. KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Emine Perviz Erdem Onur Konuğu olarak konuşma yaptı.