Türkiye’de E-Ticaret Potansiyeli, 1,5 Trilyon TL’ye Ulaşabilir!..

Bu sitede Garantili E-ticaret (GET) sistemine bağlı olarak dilediğiniz ödeme alternatifi ile dilediğiniz şekilde, alışveriş yapabilirsiniz. İster nakit, ister banka çeki, ister barter, ister takas, isterseniz hepsinden biraz olacak şekilde çalışabilirsiniz.

Efektif Barter‘ın ticarete yeni bir bakış açısı ile yaklaşarak Türkiye’deki e-ticaret hacminin aslında sanılandan çok daha fazla, 1,5 Trilyon TL gibi bir potansiyele ulaşabileceğini açıklaması, ekonomi piyasalarında ticarete farklı açılardan bakmayı zorunlu kıldı.

Efektif Barter’ın kendi web sitesinde Türkiye piyasası için barter olarak sunduğu bu rakam, abartı gibi görünse de, kendilerinin oluşturduğu e-ticaret sitesi formatı ile toplam potansiyelinin 20 Trilyon TL olarak değerlendiriliyor olması, aslında üzerinde durulması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmakta.

Son açıklanan veriler ışığında bu değerlere ulaştığına dikkat çeken Efektif Barter CEO’su  Cahit Ahmet Durgut, Dünya, E-ticaret site potansiyellerinin 7 Trilyon TL olduğu söyleyerek hesaplamalarında Alexa verilerinden faydalandığını duyurdu:

Alexa verilerine göre Dünya’da 110.000, Türkiye’de ise 15.000 civarında E-ticaret sitesi bulunmaktadır. 2008 yılında dünyadaki e-ticaret hacmi 862,2 milyar TL, Türkiye’de ise 4,5 milyar TL idi. Bu tarihten sonra dünyada e-ticaret yıllık yüzde 18,7 büyüme gösterdi. Türkiye’de ise büyüme oranı dünya ortalamasını ikiye katlayarak yüzde 35 seviyesinde gözlendi. 2018’ya kadar e-ticaretin ortalamada yüzde 16,8 oranında büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor. Bu da Dünya’da 7 Trilyon TL, Türkiye’de ise 36,5 milyar TL’ya yaklaşacağı anlamına geliyor. Bu derece büyük olan e-ticaret siteleri, sadece banka havalesi ve Kredi kartı işlemlerini göstermektedir. Bunların içeriğinde Nakit, Banka Çeki, Firmalar arası toptan veya perakende ticari alışveriş, Barter ve takas uygulamaları yoktur.”

Dünya’daki internet kullanım oranlarının artığına ve bu oranın her geçen gün gerek mobil üzerinden ve gerekse bilgisayar üzerinden artmaya devam ettiğine dikkat çeken Efektif Barter CEO’su  Cahit Ahmet Durgut, Türkiye’de bu oranın % 49’larda olduğunu ve hızla artmaya devam ettiğini vurgulayarak kaynak olarak The Economist Dergisini göstererek şöyle devam etti:

“The Economist”, 1990 yılında dünya ticaretinin % 40’ı, 2000 Yılında % 50’si, 2010 yılında yarıdan fazlasının Barter ve takas’la yapıldığını tespit etmiştir. Bu rakam Türkiye ve Dünya’da artmaya devam etmektedir. Ayrıca Türkiye’de 2016 yılında ibraz edilen toplam banka çeki 650 Milyar TL. olarak tespit edilmiştir. Firmaların kendi aralarında nakit ve diğer farklı ödeme aracı ile yaptıkları ticareti de dikkate alacak olursak yukarıda belirttiğimiz sadece kredi kartı ve banka havalesi ile çalışan 2018 yılı e-ticaret hacmi, toplam piyasa ticaret hacminin sadece % 30-35’lik payına göre değerlendirildiğini göstermektedir.

Efektif Barter A.Ş. olarak banka havalesi ve kredi kartı ile birlikte nakit, banka çeki, senet, barter, takas ve diğer ödeme alternatiflerinin de kullanılabileceği bir e-ticaret sitesi hazırladık. Bu sitede Garantili E-ticaret (GET) sistemine bağlı olarak dilediğiniz ödeme alternatifi ile dilediğiniz şekilde,  alışveriş yapabilirsiniz. İster nakit, ister banka çeki, ister barter, ister takas, isterseniz hepsinden biraz olacak şekilde çalışabilirsiniz.”

Ödeme zenginlikleri ile Efektif Barter A.Ş.’nin Türkiye piyasasında 1,5 Trilyon TL, Dünya piyasasında ise 20 trilyon TL önemli bir potansiyeli bulunduğu konusunda iddialı olan Efektif Barter CEO’su  Cahit Ahmet Durgut kendi farklarını şöyle açıkladı:

“Bu E-ticaret sitesinde ev, araba, cep telefonu alabildiğiniz gibi reklam, sigorta, hammadde, maden, tatil ve danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.”

Tüm bu ticari potansiyelin ancak kendi sistemlerin entegre ettiği ödeme argümanlarının dahil edilmesi halinde olabileceğine özellikle dikkat çeken Efektif Barter CEO’su  Cahit Ahmet Durgut, bu durumun bir potansiyel işlem hacmi olduğuna, herkesin kendi pazar payına göre potansiyelden faydalanabileceğine atıf yaparak; www.efektifbarter.com sitemizde yapacağınız alışveriş, hayal gücünüz ile kısıtlı!..” açıklamasında bulundu.